Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç Dökülmesi AnlamaBundan önceki konumuzda dökülme sorununu ele alırken, sürecin oldu bittiye gelmek yerine bunun belirli bir süreçte gelişeceğinden bahsetmiştik. Düşünsenize en sağlıksız saçlı deride bile 80 – 100 bin saç teli bulunmaktadır. Günde 100 – 200 şeklinde dökülen saçlar sizin önlem almanız için bir sinyaldir. Nasılki bir yerimiz ağrıdığında hemen müdahale etmek gibi bir düşünceye kapılıyorsak, bu konudada aynı şekilde bir girişimde bulunmalıyız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle her dökülmenin kellik ile sonuçlanmayacağını bilerek dikket etmemiz konulardan birisi dökülen greft yani saç teli sayısını baz almamız gerektiğidir. Günlük 40-50 tane dökülen saç telleri saçınızı yenilenmesi için standart bir süreç olduğunu bunun üzerinde bir rakam oluyorsa, 100 ve üzeri asıl dökülme bu olduğunu bilmeliyiz.

Şakaklarda Geri Çekilme Görülür
Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde iki noktada meydana gelir, tepe kısmı ve şakaklarda bu alanlarda seyrelme meydana geliyorsa, sizin sorununuz yenilenmek değil dökülmedir.

Diğer Saç Dökülmesi Belirtileri
Bir çok belirtisi olup her insanda aynı belirtiler görülmese yapılan araştırmalar göstermiştirki aşağıdaki listede yer alan bulgular, saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların ortak paydaları arasında yer almıştır.

 

  • Saçın uzama hızında yavaşlama görülmektedir. Çünkü dökülme problemi yaşayan bireylerin saçlarında kalite kaybı vardır. Kalite kaybı ise saçların kırılma ve dökülmelerine neden olmaktadır.

 

  • Cansızlaşma yukardaki maddeye ek olarak kalite kaybı görülen saçlarda cansız ve sönükleşme yanısıra saç’ın parlaklığı azalır. Uzama problemi yaşanmaya başlanabilir saçlarınız 2-3cm’den fazla uzamaz.

 

  • Aşırı kepeklenme porblemide saçlarınızın dökülme belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda saç diplerinde sızlanma ve kaşıntıyada neden olan aşırı kepek bir anlamda seboreik dermatit probleminide beraberinde getirmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler
Konunun amacı saçlarda görülen sorunların önemsenmediğinde ciddi anlamda dökülmeye neden olacağıdır. Peki yukardaki sorunları görüyor fakat dökülme yoksa, sorunun henüz başındasınız ve vakit kaybetmeden önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bundan sonraki konularda ise dökülmeye sebebiyet veren sorunları engellemeyi yazılarımızda aktaracağız. Örnek saçta kalite kaybı yaşayan bireyler için biotin (B7 Vitamini) konusunda detaylar anlatırken, aşırı kepek problemi yaşayanlar içinse seboreik dermatit’e karşı alınacak önlemleri aktaracağız.

Lütfen sizlerde sorunlarınızı bizlerle paylaşarak çözüm yolu bulabilirsiniz. Sorularınız varsa aşağıdaki yorum formundan saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın cevaplaması üzere yazabilirsiniz.

Dökülme Problemi Nasıl Anlaşılır? için 780 yorum yapılmış


irem

Hocam 15 yaşındayım gene etik olarak ince sacliyim üstüne birde dökülme geldi şimdi gunde 100 tel falan dikuluyo sacim banyodan sonra dahada artiyo kan tahlillerimde de sorun yok kel kalmaktan korkuyorum napmaliyim?
Dr Atilla Kaya
15 yaş genetik dökülme için erken,dermatologa görünmelisin

Emin

Merhaba hocam yaşım 26. saçlarımın şakak kısmında çok ciddi dökülme yaşadım öZelikle bu yil saclarim arka ya doğru baya döküldüğünü farkettim.saçımın tepe kısmı ise ve diğer taraflarda hiçbir sıkıntı yok gayet güzel sadece ön taraf şakak kısmı açılmış durumda neyapmaliyim.babamin yasi 60 ama saçlari cok guzel.diger amcalarimin saclarida harika.cevabınız icin simdiden tesekur ederim.
Op Dr Atilla Kaya
Babanızda ve amcanızda dökülme olmaması sizde genetik dökülme olmayacağını göstermez. Geneti,k dökülmeye benziyor o yönde ilaçları araştırın

Tuğra

Hocam 15 yaşındayım,bazen saçıma elimi attığmda saçım dökülüyo bazen 4-5 kere atıom dökülüomu die 20-30 tel elime glio napmalıyım?
Op Dr Atilla Kaya
normal.15 yaşında genetik dökülme başlamaz

Ismet

Yaşım 16 sakaklarda az açıklık war ama k ucukkende öyleydi doktora gittim test yaptı dökülme yok dedi sizce olurmu hocam
Op Dr Atilla Kaya
16 yaş dökülme için erken

Melisa

Merhaba hocam,
17 yaşındayım. Üniversite sınavına hazırlanıyorum.
Saçlarım 4 sene öncesine göre bariz bir şekilde azaldı. Duşta dökülme 100-150 tel, gün içinde ise 50-100 tel
İnce telli bir saçım var. Bu yüzden açılma var mı anlayamıyorum. Normal midir? Düzelir mi?
Op Dr Atilla Kaya
beslenemne dikkat et,ek biotin almanı öneririm

ahmet123

Sacimda krlepeklenme var cok kasiyinca 5 10 yane sac teli grliyo naapmaliyim yasiim13
Op Dr Atilla Kaya
günde 70 tele kadar dökülme normal kabul edilir

Anonim

Hocam herşeyi stres yapıyorum buda saçımı döküyor
Op.Dr.Atilla Kaya
:(,stresle başetmeyi öğrenmelisin.fakat başka sorunlarda olabilir dermatologa görünmelisin

Ertan

Doktor bey ben cymbalta antidepresan kullaniyorum bu ilaci kullanmadan once hic dokulme yoktu antidepresandan olabilir mi gunde 150 tel falan geliyor elime ozellikle sacim islakken cok gudiyor .bu arada yaşım 21
Op.Dr.Atilla Kaya
genetik dökülmede olabilir.ayırt edilmeli,dermatologa görünmelisin

çağlar

Doktor bey 24 yaşındayım saçlarım baya gür ama duşta 10 tel falan sonra ıslakken tararken yine bi 10 15 tel falan gidiyo onun dışında kendi kendine dökülme yok çok nadir düşerse 5 tel sizce kendini yeniliyormudur yada ileriki zamanlar için dökilme belirtileri olabilirmi ?
Dr Atilla Kaya
şu an dökülmeniz normal

ali can

17 yaşındayım şakaklarda açıklık var ve saçalarım dökülüyor keliklesonuçlanırmı
Dr Atilla Kaya
17 yaş genetik dökülme için erken ,dermatologa görünmelisin

Metehan

Saçı da kışın daha fazla dökülme oluyor ama saçlarım kalın telli ve gür sizce problem ne olabilir
Dr Atilla Kaya
araştırmak gerekir

Anonim

Hocam saçlarım da son zamanlar da çok kepeklenme oluyor normal de en son lisedeyken çok kepeklenirdi o zamandan beri böyle sorunum yoktu kış mevsimi gelmeden önce de saçım kepeklenmiyordu fakat şimdi saç derim kaşınıyor kepeklenme oluyor ve kasiyinca da önüme birkaç tel saç dökülüyor. Sizce mevsimsel bir durum mu yoksa ciddiye almalı miyim?
Dr Atilla Kaya
bazen mevsim değişimlerinde kepeklenme artabiliyor.climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.

Cahit

17 yaşındayım saçlarım 2 aydır dökülüyor günlük 70 tel kadar
Dr Atilla Kaya
genetik dökülme için erken neden araştırılmalı

Yusuf

Hocam yaş 16 saçlarım çok yavaş uzuyor ve saç diplerim gözüküyor doktora gitmiştim ketoral ve pirdolin isimli şampuan vermişti kullandım fakat pek te bi şey farketmedi şampuanları ne sıklıkla ve nasıl kullanırsam etkili olur teşekkürler
Dr Atilla Kaya
şampuanlar saç dökülmesini önlemez.16 yaşında genetik dökülme olmaz.dermatologa görünmelisin.neden araştırılmalı

Hasan

yaşım 18 saçlarım sağlıklı duruyor alnım geniş ama günde 10 veya 15 tel dökülüyor duş aldıktan sonra felan nasıl ne yapmalıyım ?
Dr Atilla Kaya
dökülme yoksa herhangi birşey yapmana gerek yok

Ali

Hocam 19 yaşıma girdim banyo yaparken 5. 6tel dökülüyor. Saçımın sol köşesinde küçük bir açılma var saçım dökülmeyemi başlıyor
Dr Atilla Kaya
takip etmelisin

Emre

Hocam 16 yaşındayım ailede saç dökülmesi genetik ve benim saçım nadiren fazla uğraştığımda 1 2 tel dökülüyor napmaliyim sizce kellikle alakası varmı
Dr Atilla Kaya
16 yaş genetik dökülme için erken.

Ferhat

Hocam ben 21 yaşındayım. Saçlarım dökülmeye başladı. Günde 50-60 tele kadar dökülüyor. Elimi atıp 7-8 kez çektiğimde 6-7 tel saç geliyor elime. Daha önce görmedim diye mi bilmiyorum ama tepemde açılma varmış gibi hissediyorum. Tavsiyeniz nedir?
Dr Atilla Kaya
günde 50-60 tel dökülme sınırda bir durum seyrelmeyi çevreniz de hissediyorsa tedavi başlayabilirsiniz.

İsim vermiyim

Hocam 2002 dogumluyum aralık ders çalışırken elimi saçıma atıyorum baya bi tel dökülüyo onun dışında diplerde çok kepeklenme oluyo elimle saçımı hafifçe çekincede elime 2-3tel geliyor ve saçımı kestirdim normalde böyle olmazdı saçım ortadan ikiye ayrılıyo sol ve sağa normal de düz yukarıya dogru dikerdim bir öneriniz var mı
Dr Atilla Kaya
Tedavi gerektirmeyecek düzeyde bir sorun, sıradan kepek şamğuanı kullanın yeterli o kadar dökülme normal

Murat

Hocam Merhaba 21 yasindayim sacim banyoda iken ve sacimi kurularken cok dokuluyor elimi onden arkaya dohru surdugumde elime sac gelmiyor acaba normal bir dokulme mi? doktora gorunmelimiyim?
Op Dr Atilla Kaya
Çok dökülüyorsa araştırmakta yarar var