Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç Dökülmesi AnlamaBundan önceki konumuzda dökülme sorununu ele alırken, sürecin oldu bittiye gelmek yerine bunun belirli bir süreçte gelişeceğinden bahsetmiştik. Düşünsenize en sağlıksız saçlı deride bile 80 – 100 bin saç teli bulunmaktadır. Günde 100 – 200 şeklinde dökülen saçlar sizin önlem almanız için bir sinyaldir. Nasılki bir yerimiz ağrıdığında hemen müdahale etmek gibi bir düşünceye kapılıyorsak, bu konudada aynı şekilde bir girişimde bulunmalıyız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle her dökülmenin kellik ile sonuçlanmayacağını bilerek dikket etmemiz konulardan birisi dökülen greft yani saç teli sayısını baz almamız gerektiğidir. Günlük 40-50 tane dökülen saç telleri saçınızı yenilenmesi için standart bir süreç olduğunu bunun üzerinde bir rakam oluyorsa, 100 ve üzeri asıl dökülme bu olduğunu bilmeliyiz.

Şakaklarda Geri Çekilme Görülür
Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde iki noktada meydana gelir, tepe kısmı ve şakaklarda bu alanlarda seyrelme meydana geliyorsa, sizin sorununuz yenilenmek değil dökülmedir.

Diğer Saç Dökülmesi Belirtileri
Bir çok belirtisi olup her insanda aynı belirtiler görülmese yapılan araştırmalar göstermiştirki aşağıdaki listede yer alan bulgular, saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların ortak paydaları arasında yer almıştır.

 

  • Saçın uzama hızında yavaşlama görülmektedir. Çünkü dökülme problemi yaşayan bireylerin saçlarında kalite kaybı vardır. Kalite kaybı ise saçların kırılma ve dökülmelerine neden olmaktadır.

 

  • Cansızlaşma yukardaki maddeye ek olarak kalite kaybı görülen saçlarda cansız ve sönükleşme yanısıra saç’ın parlaklığı azalır. Uzama problemi yaşanmaya başlanabilir saçlarınız 2-3cm’den fazla uzamaz.

 

  • Aşırı kepeklenme porblemide saçlarınızın dökülme belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda saç diplerinde sızlanma ve kaşıntıyada neden olan aşırı kepek bir anlamda seboreik dermatit probleminide beraberinde getirmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler
Konunun amacı saçlarda görülen sorunların önemsenmediğinde ciddi anlamda dökülmeye neden olacağıdır. Peki yukardaki sorunları görüyor fakat dökülme yoksa, sorunun henüz başındasınız ve vakit kaybetmeden önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bundan sonraki konularda ise dökülmeye sebebiyet veren sorunları engellemeyi yazılarımızda aktaracağız. Örnek saçta kalite kaybı yaşayan bireyler için biotin (B7 Vitamini) konusunda detaylar anlatırken, aşırı kepek problemi yaşayanlar içinse seboreik dermatit’e karşı alınacak önlemleri aktaracağız.

Lütfen sizlerde sorunlarınızı bizlerle paylaşarak çözüm yolu bulabilirsiniz. Sorularınız varsa aşağıdaki yorum formundan saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın cevaplaması üzere yazabilirsiniz.

Dökülme Problemi Nasıl Anlaşılır? için 885 yorum yapılmış


Melih

Hocam 15 yasindayim saçım çok kalın dibi gorunmuyor resmen ama arada sirada elimi attigimda 1 2 tel geliyor sizce ilerde bi sıkıntı olurmu
Dr.Atilla Kaya
ailede kellik yoksa sorun olmaz

Berkay

Hocam başımı masaya koyup saçımı kopardım çektim elimle gezdirdim masaya dökülen saç sayısı en fazla on taneydi.saçım azıcık seyrek saçım ilerleyen zamanlarda dökermi?
Dr.Atilla Kaya
saçınız zaten azsa saçınıza özen göstermeniz gerekir

Mustafa

Hocam bende 15 yasindayim babamin sakaklarinda dokulme var. Bende elimi sacimda gezdirdigimde 5 6 tel geliyo sorun olurmu peki
Dr.Atilla Kaya
genetik dökülme için erken bir yaş

Murtaza Kuşdeviren

Iyi gunler babamin saclari dokuldu fakat aileeindeki herkesin saci asiri derecede gur. Ogretmen oldgu icin stresden oldugunu dusunuyor. Benim saclarimda da aynisi gorulurmu? Bir de saclarimda wax kullaniyorum dokermi?
Op.Dr.Atilla Kaya
stres saç dökülmesine neden olabilir ama genetik dökülme yönünden araştırılmalı

doğukan

hocam saçımı yıkadığımda bazi bölgelerin derisi gözüküyor yaşım 16 sizce ileride kel olabilme ihtimalim var mı ? aileden kimsenin saçı dökülmemiş
Op.Dr.Atilla Kaya
yorum yapmak zor