Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç Dökülmesi AnlamaBundan önceki konumuzda dökülme sorununu ele alırken, sürecin oldu bittiye gelmek yerine bunun belirli bir süreçte gelişeceğinden bahsetmiştik. Düşünsenize en sağlıksız saçlı deride bile 80 – 100 bin saç teli bulunmaktadır. Günde 100 – 200 şeklinde dökülen saçlar sizin önlem almanız için bir sinyaldir. Nasılki bir yerimiz ağrıdığında hemen müdahale etmek gibi bir düşünceye kapılıyorsak, bu konudada aynı şekilde bir girişimde bulunmalıyız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Öncelikle her dökülmenin kellik ile sonuçlanmayacağını bilerek dikket etmemiz konulardan birisi dökülen greft yani saç teli sayısını baz almamız gerektiğidir. Günlük 40-50 tane dökülen saç telleri saçınızı yenilenmesi için standart bir süreç olduğunu bunun üzerinde bir rakam oluyorsa, 100 ve üzeri asıl dökülme bu olduğunu bilmeliyiz.

Şakaklarda Geri Çekilme Görülür
Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde iki noktada meydana gelir, tepe kısmı ve şakaklarda bu alanlarda seyrelme meydana geliyorsa, sizin sorununuz yenilenmek değil dökülmedir.

Diğer Saç Dökülmesi Belirtileri
Bir çok belirtisi olup her insanda aynı belirtiler görülmese yapılan araştırmalar göstermiştirki aşağıdaki listede yer alan bulgular, saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların ortak paydaları arasında yer almıştır.

 

  • Saçın uzama hızında yavaşlama görülmektedir. Çünkü dökülme problemi yaşayan bireylerin saçlarında kalite kaybı vardır. Kalite kaybı ise saçların kırılma ve dökülmelerine neden olmaktadır.

 

  • Cansızlaşma yukardaki maddeye ek olarak kalite kaybı görülen saçlarda cansız ve sönükleşme yanısıra saç’ın parlaklığı azalır. Uzama problemi yaşanmaya başlanabilir saçlarınız 2-3cm’den fazla uzamaz.

 

  • Aşırı kepeklenme porblemide saçlarınızın dökülme belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda saç diplerinde sızlanma ve kaşıntıyada neden olan aşırı kepek bir anlamda seboreik dermatit probleminide beraberinde getirmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Önlemler
Konunun amacı saçlarda görülen sorunların önemsenmediğinde ciddi anlamda dökülmeye neden olacağıdır. Peki yukardaki sorunları görüyor fakat dökülme yoksa, sorunun henüz başındasınız ve vakit kaybetmeden önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bundan sonraki konularda ise dökülmeye sebebiyet veren sorunları engellemeyi yazılarımızda aktaracağız. Örnek saçta kalite kaybı yaşayan bireyler için biotin (B7 Vitamini) konusunda detaylar anlatırken, aşırı kepek problemi yaşayanlar içinse seboreik dermatit’e karşı alınacak önlemleri aktaracağız.

Lütfen sizlerde sorunlarınızı bizlerle paylaşarak çözüm yolu bulabilirsiniz. Sorularınız varsa aşağıdaki yorum formundan saç ekimi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya’nın cevaplaması üzere yazabilirsiniz.

Dökülme Problemi Nasıl Anlaşılır? için 806 yorum yapılmış


Osman

Yaşım 17 şakaklarda açılma var Anne tarafımdada kellik var baba tarafındada Dedemin saçları o kadar kötü değil bi önereceğiniz
bişey varmı
Dr.Atilla Kaya
dökülme tedavisi için erken fakat biotin tablet başlayabilirsin

Recep

18 yaşındayım baba tarafı sadece alın tarafı biraz dökülmüş benimde alnımda biraz seyreklesme var günde 30 40 saç telim dökülüyor ne onerirsiniz hocam?
Op.Dr.Atilla Kaya
şimdilik biotin 10mg başlayabilirsin

Emre

17 yaşındayım saçımın on kısımın yanlarında açılma var ne yapabılırım Dr. Atilla Kaya
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisiniz.genetik dökülme için erken

Guney tas

17 yasindayim saclarim cok kasiniyo ve korkuyorum kelleki belirtisi diye bunu onlemek icin ne yapmaliyim
Op.Dr.Atilla Kaya
saçta kaşıntı pek çok hastalığın belirtisi olabilir.dermatologa görünün

dd

Saçlarımda sivilcelenme mevcut, her tarafında ve saçımın cinsi seyrek. Babamın saçı dökülmüş benim yaşlarımda ama onun harici ailede kel olan dökülme problemi olan yok gibi, Sizce bu sivilce saç döker mi ?
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünün.sivilce için antibiotik kullanmanız gerekebilir

Ahmet burak

Merhaba yaşım 20 normalde yastıkta elimde etrafta saçlarım dökülmüyor fakat son zamanlarda cevrem tepe kısımlarının seyreklestigini soylediler sizce nasıl bilgi verebilirmisiniz
Dr.Atilla Kaya
tepe kısmının seyrekleşmesi genetik dökülme bulgusudur