Procapil

ProcapilÖncelikle procapil bir ürün olmadığını vurgulayarak konuya girmek istiyorum. Daha önceki konularımızdada bahsettiğim gibi, saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş olan 3 ana madde vardır. Procapil, Finasterid ve Minoxidil olarak etkinliği kanıtlanmış maddeler arasında yer alıp, saç dökülmesi karşıtı ürünlerde bu maddelere yer verilmektedir.

Procapil Nedir?

Daha önceleri saç dökülmesi tedavisi için finasterid ve minoxidil yaygın olarak kullanılırken son yıllarda ise, dünyaca ünlü ilaç firması olan Sederma Pharma bilim adamları tarafından geliştirilmiş olan Procapil sektöre adeta bomba gibi düşmüştür. Diğer maddeler’in başarısı %70’lerde kalırken, Procapil saç dökülmesi tedavisinde başarı oranı %90 olarak görülmüştür. 3 Aktif maddeden meydana gelen Procapil complex bir maddedir. Procapil aktif maddeleri aşağıda liste halinde yer alacaktır.

  • Biotinil Tripeptiddir
  • Oleanoic Asit
  • Apigenin

Procapil DHT Hormonunu Baskılar
Bir önceki konumuzda genetik saç dökülmesine sebep olan maddenin DHT hormonu’nun olduğundan bahsetmiştik, DHT hormonunu engellemek için geliştirilen procapil, minoxidil ve finasterid dünyaca ünlü bilim adamları tarafından geliştirilmiş ve şuan için en etkili olarak ise procapil öne çıkmaktadır. Peki neden procapil derseniz, finasterid ve minoxidil içeren ürünler kullanıcıda kalp çarpıntısı ve vücutta gereksiz kılların çıkmasına neden olmaktadır. Procapil çok nadiren görülen alerjik etki dışında hemen hemen hiç bir yan etkisi yoktur. Hatta öyleki minoxidil maddesine karşı alerjisi olan insanlar bile procapil maddesini güvenle kulllanabilirler.

Saç Kökü Hücrelerinin Yaşlanmasını Önler
Dikkat ederseniz saç dökülmesi 20 yaşında başlayıp 50’li yaşlara gelindiğinde dökülme oranı 3-4 kat artmaktadır. Buna ise yaşlanmaya bağlı saç kökü hücrelerininde yaşlanmasından kaynaklıdır. Saç kökü hücreleri yavaşlaması ve görevini yapaması durumunda yeni saç üretimi gerçekleşmeyecektir. Procapil maddesi ise bu soruna karşı etkin maddelerden birisidir.

Saç Çıkış Hızına Etki Eder
Saç dökülmesi belirtilerini anlatırken bir konuya dikkat çekmiştik, dökülme problemi yaşayan bireylerde saçlarda incelme, saçlarda uzamama 2-3 cm gibi kalma sorunları görüldüğünden bahsetmiştik. Procapil ise saçların daha kalın ve aynı zamanda çıkış hızına etki ederek dökülmeleri önemli derecede durduracaktır.

Procapil İçeren Saç Ürünleri
Yazıya başladığım anda procapil bir ürün olmadığını, bir madde olduğundan bahsetmiştik, Türkiyede satılan saç ürünleri arasında nadir kullanılan bir maddedir. Çünkü oldukça pahalı ve temini oldukça zor bir maddedir. Aşağıda saç dökülmesi tedavisi için geliştirilen ve içerisinde %3-%5 aralığında procapil içeren ürün isimlerini liste halinde paylaşacağım.

  • Hairforte Bayan
  • Hairforte Erkek
  • Fill-in Powder
  • Floxia
  • Restorex

Dikkatli Davranmalısınız
Saç dökülmesi sorunu yaşayan bireyler ciddi anlamda araştırmacı ve detaylara inmektedir. Son yıllarda önemli bir madde haline gelen procapil, dolandırıcılarında ciddi anlamda iştahını kabartmaktadır. İçeriğinde procapil yazmasına karşın, yapılan deneysel çalışmalarda procapil içermeyen ürünler vur kaç taktiği ile 3-5 ay satılıp piyasadan kaybolmaktadır. Bu tür ürünler alırken, firmanın geçmişi, varsa diğer ürünleri mutlaka araştırmalısınız.

Procapil Genetik Saç Dökülmesini Önler için 20 yorum yapılmış


Anonim

Bunlar nedir? Nerelerden temin edilir?
Op.Dr.Atilla KAYA
sprey şeklinde satılan ilgili ürünlerin içinde vardır
google dan aratırsanız çok sayıda ürün .çıkar % 3 lük olanlardan kullanabilirsiniz (bayansanız % 2)

Süyeda sentürk

Hocam merhaba 2 aydır sacım dökülüyor kansızlık vardı ampül serumun içinda aldım kan degerlerim normale döndü fakat dökülme halen devam ediyor bilemiyorum ne yapmam lazım birde bıotın 1000mg kulanıyorum ama halen bir sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirimm hayırlı akşamlar
Op.Dr.Atilla KAYA
1000 mg olduğundan eminmisiniz 1000 mikrogram olmasın.benim bildiğim kadarıyla 1000mg lık biotin tb yok.ben size içeriği daha zengin olan xpecia tableti kullanmanızı öneririm

sinan

Merhaba Atilla bey.ben 42 yaşındayım.beş aydır xpecia tablet kullanıyorum.ilk üç ay günde iki tablet,sonrada günde bir tablet kullanıyorum.bu şekilde yani günde bir tablet devam edeyimmi?yoksa bir ay sonra haftada bir tabletemi düşüreyim?Birde xpecia tableti nekadar süre kullanmalıyım?Ve ek olarak hair forte sprey kullansam daha iyi sonuç alırmıyım?teşekkür ederim.iyi çalışmalar.
Op.Dr.Atilla KAYA
dökülme nedeninizi miktarı söylemediğiniz için bişi söylemek zor.ama ailesel saç dökülmesi ve açık alanlar oluştuysa hairforte spreyde kullansanız daha iyi olur.yine ailesel saç dökülmesi ise ilaçları bıraktığınız zaman saçınız dökülür

Caner

Hocam iyi günler ben 18 yaşındayım minoxil kullandım 2 hafta bıraktım ve ondan sonra bi daha hiç saçları toplayamadım. Procapil xpecia tablet ve panplus capsül kullanmayı düşünüyorum uygunmudur ? Saçlarım genetik olarak 15-16 yaşlarında çok sayıda dökülmeye ve çıkmamaya başladı dahala saçlarım var heryerde fakat üstler çok seyrek kellik çizgisi belli oluyor sizce bu ilaçlarla bu durumu kurtarabilir miyim ?
Op.Dr.Atilla KAYA
procapil içeren sprey ve xpecia tablet yeterli olur

Caner

Hocam bende panplus kapsülü varmış onu kullanıp xpecia kullanmasam olur mu yada 3 ünü aynı anda kullansam bi zararını görür müyüm ? Procapil içeren sprey olarakta ne önerirsiniz çünkü saçımın tepe ve ön kısımları cidden çok seyrek.
(Sanırsam toplama işlemini yapmadığım için kabul etmemiş bu yazdığımı, 2.ye yazıyorsam kusurabakmayın)
Op.Dr.Atilla KAYA
hairforte kullanabilirsiniz içeriği zengin ve yeterli.panplus kullanabilirsin.bitince başka ürüne geçebilirsin

Caner

O zaman 3ünü birden kullanmıyorum hocam anladığım kadarı ile hairfore ile xpecia veya panplus kullanıp herhangi biri bitince ötekine geçicem
Op.Dr.Atilla KAYA
evet

Kerim

Sülalede saçlı adam yok anne tarafında da baba tarafında da sizce benim saçlı kalma olasiligim nedir
Op.Dr.Atilla KAYA
% 50 den düşük 🙂

mehmet

18 yaşındayım şakaktaki saçlarım küçükken de sarı tüy şeklindeydi şimdi sarı tüyler gtmeye basladı bu kellik başlangıcımıdır?
Op.Dr.Atilla KAYA
olabilir

Murat

Merhaba Hocam 2 haftadır procapil içeren sprey ve şampuan kullanıyorum ilk başlarda saç dökülmesi olacağını söylediler . Spreyi her akşam yatmadan önce kullanıyorum dökülmeler meydana geliyor bu ne kadar süreyle devam edecektir ?
Op.Dr.Atilla KAYA
kişisel olarak değişmekle birlikte ilk 3 ay olması normal

aliayhan

merhaba hocam 22 yasına gircem 2 ay sonra ama yanaklarımda 0 oranında hıc sakal yok .. bıyık ve cene boyun bolgesınde var biraz. alopecia spreyı sakal ıcın kullanmamı onerırmısınız ?
Op.Dr Atilla KAYA
sudan daha farklı etkisi olmaz 🙂

ata

hocam şimdiden teşekkürler.
ben daha çok genetik ve strese bağlı saç dökülmesi yaşıyorum. üst taraf iyice seyreldi. yaklaşık 8-10 ay aralıklarla(bazen kullanıp bıraktım) minoxil yada bioxinin kullandım. pek bir etkisini gördüğümü söyleyemem. daha sonra ise yaklaşık 3 aydır prozinc plus losyon ve priorin tablet (günde 2 adet) kullanıyorum. ama malesef dökülmeler azda olsa devam ediyor. geçenlerde detaylı kan tahlili yaptırdım biraz kansızlık çıktı. doktor ferrum verdi şimdi ek olarak günde 1 tb de ondan alıyorum.
size sorum şu psikolojim bozulmuş durumda şimdi ben minoxile geri dönmelimiyim. yada prozinc kullanmaya devammı etmeliyim. yada ikisinide biri sabah biri akşammı kullanayım. tablet olarakta priorin i önerirmisiniz. ayrıca biotin almalımıyım. saygılar.
Op Dr Atilla Kaya
Bence prozink e boşa para vermişsiniz minoxil e devam edin ek olarak biotin olabilir ama xpecia almanız daha akıllıca olur

ata

hocam son soruu soran kişiyim. şimdiden teşekkürler.
bioxinin yada minoxil + 1mg biotin + yarım tb ferrum + xpecia 1 tb. günlük bu nasıl nasıl olur. farklı bir reçetiniz varmı önereceğiniz.
Op Dr Atilla Kaya
sizden sonra 7 kişi daha sormuş 🙂
Genetik dökülmeniz varsa ferrum ve biotin yerine sprey kullanın

ata

hocam cevaplarınız benim için çok kıymetli. sprey derken minoxil imi öneriyorsunuz. benaynı içerik olan bioxinin aldım bugün ve xpecia tb aldım. sabah sprey + xprecia akşamda sprey + biotin 2,5mg kullanmayı düşünüyorum. nasıl sizce.
Op.Dr Atilla KAYA
olabilir

Muzaffer

Hocam ben saclarım dokuluyo diye minoxil kullanmaya baslamıstım 6 ay kullandım hiçbir etkisi olmadı sonra doktora gittim kan tahlillerime gore folik asit b vitamin oranımın cok dustugunu soyledi ve ilaç yazdı yanındada hairforte günde 1 kere 5 doz kullanmamı soyledi sadece sağ şakagımda incelerek dokulme var eskisine gore her tarafında zayıflama var ailede tek kel dedem olur sizce genetik mi yoksa sadece folik asit b vitaminleriyle mi ilgili
Op.Dr.Atilla Kaya
ailesel dökülmede özellikle dökülme alanı önemlidir.iki kulak üstü bölgedense dökülme genetiktir.ama genel ise o zaman vitamin eksikliklerine bağlı olabilir.

reyhan

Merhaba atilla bey ben yeni dogum yaptim 6 ay oldu hem erkek tipli sac dokulmesi var hemde dogumdan dolayi asiri sac dokulmesi oluyor ne yapmam gerekiyor??? Nebeklerimi emzirdigim icin onereceginiz ilaclari kullanabilirmiyim
Op Dr Atilla Kaya
Doğum sonrası dökülme için xpecia veya benzeri içerikli bir ilaç önerilir ancak erkek tipi dökülme de varsa bu durumda sprey de kullanmalısınız

deniz

Hocam merhaba uzun süredir çikolata kisti tedavisi goruyorum.Agır bır tedavı surecı gecırdım 28 yasında ıkı yıl boyunca ilaçlarla menapoza girdim.saçlarım o kadar çok dökülüyor ki ne yaparsam yapayım işe yaramadı dermatologun verdıgı şampuanlar da işe yaramadı.Siz ne önerirsiniz.( hala hormon hapları kullanıyorum) şimdiden teşekkür ederim.
Op Dr Atilla Kaya
HP biotin 10 mg kullanabilirsin

Tolga

Merhaba Hocam. Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmaya 2 gün önce başladım. Dökülmenin engellenmesi dışında yeni saç oluşumu görebilecek miyim göreceksem ne kadar zaman sonra bu olabilir.
Op Dr Atilla Kaya
1-3 ay içinde görürsünüz

Kaan

Merhaba hocam ben 2 yıldır minoxil %5 i günde 1 kez kullanıyorum bu ürüne geçmemi tavsiye eder misiniz nasıl kullanılmalıdır minoxili bırakıp buna başlasam saç dökülmesi yaşar mıyım ve bu ürünüde bıraktığımızda saç dökülmesi yaşanıyor mu yine minoxil gibi acaba teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
ürün değişikliğinde saç dökülmesi yaşamanız beklenmez.genetik dökülmeniz varsa saçınızın varolmasını istediğiniz sürece ürün kullanmak zorundasınız.çünkü kıl köküne zarar veren DHT hergün salgılanıyor,siz yaşadığınız sürecede salgılanmaya devam edecek

Omer dogan

Hocam iyi akşamlar bir senedir saçım dökülüyor genel olarak her yerden usterden yanlardan kaç sefer tahlil yaptırdım hiç birşey çıkmıyor kalp hastasiyim bu bi sebep olabilirmi saçlarım iyice açıldı seyreldi çok bariz şekilde ne oneirisiniz hocam ne yapmamalıyim
OP Dr Atilla Kaya
dolaşım bozukluğu olduğu için kıl kökleri yeterince beslenemiyor olabilir

Halil

Hocam 18 yaşındayım şakak bölgemde hiç saç kalmadı babamın sadece yanlar gitmiş genetik sanırım, ne yapacağımı bilmiyorum procapil kullanmak istiyorum sizce uygun mudur birde nerde bulabilirim
OP Dr Atilla Kaya
uygundur.eczanelerde bulabilirsin