Procapil

ProcapilÖncelikle procapil bir ürün olmadığını vurgulayarak konuya girmek istiyorum. Daha önceki konularımızdada bahsettiğim gibi, saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş olan 3 ana madde vardır. Procapil, Finasterid ve Minoxidil olarak etkinliği kanıtlanmış maddeler arasında yer alıp, saç dökülmesi karşıtı ürünlerde bu maddelere yer verilmektedir.

Procapil Nedir?

Daha önceleri saç dökülmesi tedavisi için finasterid ve minoxidil yaygın olarak kullanılırken son yıllarda ise, dünyaca ünlü ilaç firması olan Sederma Pharma bilim adamları tarafından geliştirilmiş olan Procapil sektöre adeta bomba gibi düşmüştür. Diğer maddeler’in başarısı %70’lerde kalırken, Procapil saç dökülmesi tedavisinde başarı oranı %90 olarak görülmüştür. 3 Aktif maddeden meydana gelen Procapil complex bir maddedir. Procapil aktif maddeleri aşağıda liste halinde yer alacaktır.

  • Biotinil Tripeptiddir
  • Oleanoic Asit
  • Apigenin

Procapil DHT Hormonunu Baskılar
Bir önceki konumuzda genetik saç dökülmesine sebep olan maddenin DHT hormonunun olduğundan bahsetmiştik, DHT hormonunu engellemek için geliştirilen procapil, minoxidil ve finasterid dünyaca ünlü bilim adamları tarafından geliştirilmiş ve şuan için en etkili olarak ise procapil öne çıkmaktadır. Peki neden procapil derseniz? Finasterid ve minoxidil içeren ürünler kullanıcıda kalp çarpıntısı ve vücutta gereksiz kılların çıkmasına neden olmaktadır. Procapil çok nadiren görülen alerjik etki dışında hemen hemen hiç bir yan etkisi yoktur. Hatta öyle ki minoxidil maddesine karşı alerjisi olan insanlar bile procapil maddesini güvenle kulllanabilirler.

Saç Kökü Hücrelerinin Yaşlanmasını Önler
Dikkat ederseniz saç dökülmesi 20 yaşında başlayıp 50’li yaşlara gelindiğinde dökülme oranı 3-4 kat artmaktadır. Buna ise yaşlanmaya bağlı saç kökü hücrelerinin de yaşlanmasından kaynaklıdır. Saç kökü hücreleri yavaşlaması ve görevini yapması durumunda yeni saç üretimi gerçekleşmeyecektir. Procapil maddesi ise bu soruna karşı etkin maddelerden birisidir.

Saç Çıkış Hızına Etki Eder
Saç dökülmesi belirtilerini anlatırken bir konuya dikkat çekmiştik, dökülme problemi yaşayan bireylerde saçlarda incelme, saçlarda uzama 2-3 cm gibi kalma sorunları görüldüğünden bahsetmiştik. Procapil ise saçların daha kalın ve aynı zamanda çıkış hızına etki ederek dökülmeleri önemli derecede durduracaktır.

Procapil İçeren Saç Ürünleri
Yazıya başladığım anda procapil bir ürün olmadığını, bir madde olduğundan bahsetmiştik, Türkiyede satılan saç ürünleri arasında nadir kullanılan bir maddedir. Çünkü oldukça pahalı ve temini oldukça zor bir maddedir. Aşağıda saç dökülmesi tedavisi için geliştirilen ve içerisinde %3-%5 aralığında procapil içeren ürün isimlerini liste halinde paylaşacağım.

  • Hairforte Kadın
  • Hairforte Erkek
  • Fill-in Powder
  • Floxia
  • Restorex

Dikkatli Davranmalısınız
Saç dökülmesi sorunu yaşayan bireyler ciddi anlamda araştırmacı ve detaylara inmektedir. Son yıllarda önemli bir madde haline gelen procapil, dolandırıcılarında ciddi anlamda iştahını kabartmaktadır. İçeriğinde procapil yazmasına karşın, yapılan deneysel çalışmalarda procapil içermeyen ürünler vur kaç taktiği ile 3-5 ay satılıp piyasadan kaybolmaktadır. Bu tür ürünler alırken, firmanın geçmişi, varsa diğer ürünleri mutlaka araştırmalısınız.

Procapil Genetik Saç Dökülmesini Önler için 53 yorum yapılmış


Burak

Hocam merhaba.procapil önlerdeki dökülmelerden saç çıkartırmı.yoksa tepedeki dökülmeler içinmi etkili.birde procapil mi yoksa minoxidil mi önerirsiniz?
Op.Dr.Atilla Kaya
procapilin etkinliği minoxile göre daha iyidir.

Ferdi

Hocam saç dökülen yerlerden tekrar saç çıkıyormu yoksa kalan saçımı güçlendiriyor
Dr.Atilla Kaya
dökülen ama ölmeyen kıl köklerinden çıkışı şağlar

furkan

hocam merhaba 20 yaşındayım bundan 2 yıl önce felan doktora görünmüştüm genetik saç dökülmesi var demişti minoxil forte felan kullandım bir süre ama sonra bıraktım bu sıralar yine dökülmem arttı şakaklarda açılma oldu hair forte yi yan etkisi olmadan rahatlıkla kullanabilir miyim bir de sampuan öneriniz var mı ?
Dr.Atilla Kaya
kullanabilirsiniz.şampuan olarak da sawpoo alabilirsiniz

Betül

Procapil dht ı inhibe etmekte peki bunun sistemik etkisi nelerdir ?? Saçta hormonu etkileyen maddeden vücuda gerekli olan dht yi başka nerelerde inhibe ediyor ? Yan etkisi olmak zorunda değil …
Dr.Atilla Kaya
procapil spreylerde kullanılır sıklıkla ,bu da lokal etkilidir.sistemik etki yapmaz

Özlem

Merhaba;
Minoxidil içeren ürünler kulanırken gerçekten işe yarıyor.Fakat uzun bir süre kullanıp sonra bıraksak bile saçlar yine eski seyrek haline geri dönüyor.Yani aslında minoxidili ömür boyu kullanmak gerekiyor.
Acaba procapil içeren ürünlerde de aynı durum geçerli mi?
Yoksa kalıcı bir çözüm mü sunuyor?
Cevaplarsanız sevinirim.
Teşekkürler.
Dr.Atilla Kaya
erkek tipi yani genetik dökülme kronik bir hastalık gibidir.sizde DHT var olduğu sürece dökülme olacaktır.şeker hastalığında nasıl hasta insüline bağımlı ise erkek tipi dökülmesi olanlarda dökülmeyi önlemek için düzenli ve saçının var olmasını istediği sürece ürün kullanmak zorunda.

Can

Hocam hair forte ve xpecia kullaniyorum. Hair forte den dolayi mi bilmiyorum ama sac derimde soyulmalar basladi. Bu normal bise mi devam etmeli miyim kullanmaya yoksa kendiliginden duzelir mi? Tesekkur ederim.
Dr.Atilla Kaya
hairforte dan kaynaklanan allerjik reaksiyon olabilir.bırakmanızı öneririm

aysin

merhaba 1 yıl kist tedavisine baglı olarak dogum kontrol hapı kullandım. bırakalı 3 ay oldu ve cok yoğun sac dökülmem var. bu durum için bu ürünün spreyini kullansam işe yarar mı, süreklilik gerektirir mi ? teşekkur ederım
Dr.Atilla Kaya
hairforte sprey kullanabilirsiniz.

Can

Ama bir baska bi doktor da hucre yenilenmesi yani sacli deri yenileniyor dedi. Kepek sampuani kullanin ilaca devam edin dedi. Ne yapacagimi sasirdim. Tekrar baslayim mi sprey e ?
Dr.Atilla Kaya
bazen kısa süreli dolaşımın artmasına bağlı olarak reaksiyon olabiliyor.eğer rahatsız edici değilse devam edin

War

Merhaba 21 yaşında minoxil kullanmaya başladım iki yıl kullandım ve etkisinin azalmaya başladığını hissettim ve hair forte kullanmaya başladım hair f. Başlarda biraz iyiydi ama sonradan hem etkisi durdu hemde cinsel isteksizlik yaptı . bende bıraktım ve minoxidile geri başladım ama bu sefer minoxik kullanırkende cinsel isteksizlik başladı ne yapmalıyım finasterid önerirmisiniz ?
Dr.Atilla Kaya
minoxil yada hairforte kullanırken cinsel isteksizlik olması için neden yok.senin takıntın olabilir.asıl cinsel isteksizlik finasterid nedeniyle olur,önermem

ismail kara

Hocam saç ekimi yapmıştınız bana. 2000 adet ya da greft bilmiyorum ama şimdi 250-300 kaldı? Neden böyle oldu?
Dr.Atilla Kaya
saçla ilgili extra bir sorun eklenmiş olabilir.yada kansızlık,vitamin eksiklikleri,hormonal rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olabilir ,araştırılmalı

Cem yıldırım

Hocam dht yüzünden saçım dökülüyor bunu kullansam belirli bi zaman sonra bıraksam çıkan saçlar geri dökülürmü
Dr.Atilla Kaya
ne yazıkki dökülür.çünkü genetik dökülme tedavisinde ilaçlar kullandığınız sürece etkilidir

Umut

Merhaba hocam bende vitamin eksikliği kansızlıktan dolayı saç dökülmesi oluştu B12 Demir ve D vitamini eksikliği vardı bu vitamin eksikliklerim neredeyse düzeldi şimdi ben belli bir süre procapil kullanıp daha sonra bıraksam bende dökülme olur mu genetik dökülmem yok
Dr. Atilla Kaya
Neden eğer vitamin eksikliği ise saçlarınızın daha hızlı çıkmasını sağlar ama başka neden varsa bıraktığınız zaman saçlarınız daha hızlı dökalabilir.

Adem

Merhabalar hocam;
20 yasinda daha gencligime yeni girmis bireyim yaklasik 1 yildir sac dokulmem var doktora gittigimde bana minoxidil onermisti 4 ay kullandim sonra biraktim. 1 ay once tekrar kullanmaya basladim sok dokulme ve sac derimde kasinti ve sivilce benzeri seyler cikti. Simdi %5 procapil iceren evocapil kullanmayi dusunuyorum bir de ayni firmanin %2 procabil iceren sampuani var. Her sabah sacimi yikamayi planliyorum asiri doz olur mu ayrica guvenilir bir marka mi siz ne dersiniz? Ek olarak her sabah bitki ozli sac bakim tonigi kullanmayi dusunuyorum, dusunceniz nedir?
Dr. Atilla Kaya
Minoxil alerji yapmış artık kullanamazsın.procapil içeren sprey kullanmayı düşünüyorsan procapilin %3lüğü saç dökülmesi için yeterli optimum doz.%5lik kullanman allerji riskini arttırır.bu nedenle %3 procapil içeren,saw palmetto vitamin ve minerallerle desteklenmiş Hairforte sprey kullanmanı öneririm.beraberinde xpecia tablet alabilirsin.