Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz, bu sebeple dökülme probleminde sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipi dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır. Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç dökülmesi sebebi değildir. Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmak da var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz, cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür. Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanış da gerçek değilidir. Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel istekte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır, erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar, meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir; ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar, cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlarda da dökülme yapar. Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasa da bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder.

Masturbasyon Saç Dökülmesi Sebebi Midir için 9 yorum yapılmış


kadir

merhaba benimde saçlarım 15 yaşında dokulmeye başladı bunun nedeni nedir acaba
Dr.Atilla Kaya
araştırmalısın

misafir

bu bilgiler tamamen doğru dimi yani kanıtlanmıştır? lütfen cevaplarsanız sevinirim
Dr.Atilla Kaya
evet doğrudur

Ahmet

21 yaşındayım saçlarım şakaklarımdan açılıyor önerebileceğiniz bir şampuan var mı
Dr.Atilla Kaya
genetik açılmada şampuanlar tek başına etkili değildir.sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

Mert

19 yaşındayım saç dökülmesi var bi doktora basvursam çözüm bulunabilir mi yoksa kendiliğinden gecmesinimi beklemeliyim
Dr.Atilla Kaya
saç dökülmesinin nedenini öğrenmek için dermatologa görünmelisin,kendiliğinden geçmesini beklerken saçın kalmayabilir

Emre kara

Testestoronu azaltan ilaclar sac dokulmesini durdurumu
Dr.Atilla Kaya
testesteronun vücutta görevleri vardır.bu nedenle testesterona değil saç dökülmesine neden olan DHT yi azaltan ilaçlar kullanılmalı

Doğan

Dht yıl azaltan ilaçlar önerebilir misiniz..
Op.Dr.Atilla Kaya
lokal olarak etkili procapil,minoxidil içeren spreyler,saw palmetto-isoflavon ,finasterid içeren tabletler

Bekir

Fazla mastürbasyon yapıyorum kafamda mantar var sebebi bu mudur cildiye ye gittim ilaçla birsüre geçiyor daha sonra tekrar ediyor cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
Dr.Atilla Kaya
mantar uygun şekilde tedavi edilmezse direnç gelişir.ilaçları doktorunuzun önerdiği sürece kullanmalısınız.şikayetleriniz geçince bırakmamalısınız

ramazan

Merhaba
1- prp tedavisi yaptırdım sakaklarimda bı açılma ve dökülmem var prp yaptırdım ve birde minoxil kullaniyom doktorumun tavsiyesiyle etkisi ne kadar olur.
2-Ekim yapilmadan dökülen yerleri geri kazanabilirmiyim.
Teşekkürler
Dr.Atilla Kaya
düzenli kullanırsanız çıkması beklenir

efe

hocam dermatoloğa gittim ve senin saçın dökülmez dedi bir şey olmaz dedi ama mastürbasyondan dolayı endişeliydim saç olarak babama çektim ve babam kel değil bir şey olur mu
Dr. Atilla Kaya
Hayır sorun olmaz. Erkek tipi dökülmede önemli olan kıl köklerinde DHT ye duyarlı reseptörün bulunmasıdır.ailede genetik dökülme yoksa sorun etmenize gerek yok