İnsanlarda vücudun farklı noktalarında her zaman mantar yani yaşayan mikroplar bulunur. Bunlar zamanla sayılarında artış ile insana zarar vermeye ve belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle deri ve tırnak diplerine yerleşen mantar çok nadir olsada bazen organlarda görülebilir. En ciddi sorun ise saç derisi ve tırnaklarda görülür.

Kafada mantar nasıl anlaşılır?
Sağlıklı saçlara sahip olan insanlarda yağlanma, kepeklenme, dökülme ve ıslaklık olmaz. Bunlardan biri yada birden fazlasını saçlarınızda görüyorsanız saç derinizde mutlaka bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Kafada mantar belirtisi ise aynı şekilde yukarda belirtmiş olduğum sorunlardan bir yada bir kaçı olması en ciddi belirtileri arasındadır. Özellikle saç derisinde görülen kaşıntı direkt olarak kafada mantar belirtileri arasında başı çekmektedir.

Kafada mantar basite alınmamalı?
Tedavisi diğer mantar sorunlarına göre daha kolay olan kafada mantar ilk etapta kafa derisinde görülür. Fakat hep o noktada kalmayıp saç köküne ilerleyici etkisi bulunur. Saç köküne ilerlemesi ve kökleri zarar vermesi kişide kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Çünkü kırılarak dökülmeler kökten yeni saçın uzaması ile düzelirken saç kökünün zarar görmesi ise yeni saç üretiminin artık olmayacağı anlamanına gelmektedir.

Aşırı kepek ve saç dökülmesine neden olur?
Bir çok insan kepeği basite alıp, daha sonra karşılaşacağı aşırı kepek yani seboreik dermatit sorununu hayal bile edememektedir. Mantar kepek ve aynı zamanda aşırı kepeğe neden olan bir sorundur. Yine aynı şekilde aşırı kepek problemide saç kalitesini düşürerek zayıflama ve dökülmelere neden olur.

Kafada mantar nasıl geçer?
Bu konuyu ayrıca detaylıca bir şekilde ele alacağımızı belirterek burada özet şekilde bilgilendireyim. Kafada mantar tedavisi problemin yoğunluğuna göre seçenekler gerektirir. Örnek basit kepek sorunu yaşayanlar markette satılan şampuanlarla sorunu çözerken ileri ve aşırı kepek sorunu olan, yani mantar kaynaklı problemlerde ise içeriğinde Climbazol gibi mantar öldürü maddeler içeren medikal şampuanlar kullanmalısınız. Bu şampuanlar medikal ürün olması nedeniyle marketlerde bulma imkanınız yoktur. Size en yakın eczane yada üreticinin satış sitesi bulunuyorsa oradan alabilirsiniz.

Kafada mantar nedir

Değerli arkadaşlar aldatıcı TV reklamlarına aldanmayın. Normal şampuanlarda kalıcı kepek önleyici herhangi bir madde bulunmaz. Çünkü o ürünlerin amacı temizleyici niteliğindedir. Sizler ise mantar öldürücü etkili ürün kullanmalısınız.

Kafada mantar neden olur? için 109 yorum yapılmış


yener

Merhaba hocam kafamda aşırı kışıntı var tepe bölgesinde ise dökülme var.
Bir çok şey kullandım özellikle bitkisel sabunlar ama fayda etmedi sizce mantar olabilir mi?
Op Dr Atilla Kaya
Olabilir climbazol içeren şampuan kullanın

Merve

Merhaba hocam konozal kullanıyorum saç ta dökülme kepekleneme gider mi
Op Dr Atilla Kaya
kepek gider ama dökülmeye etkisi olmaz

ceyda

merhaba hocam saçımda mantar olduğunu öğrendimve çok endişeliyim neler kullanabilirim ?
Op Dr Atilla Kaya
Saç mantarında en etkili madde climbazol dür

Nezahat

Hocam benim saçımda ise egzama var ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.15 gün sadece şampuan kullan,bu sürede düzelme olmazsa DermoTTO losyonuda eklemelisin

mikail korkmaz

hocam benim kafamdan kucukken mantar cikti simdi yok ama izi kaldi az bi sac geldi daha gelmiyo ne yapmam gerekiyo
Op.Dr Atilla Kaya
o alanda kanlanmayı arttıracak sprey ve istediğin sonucu alana kadar xpecia tablet kullanabilirsin

Mehmet

Merhaba hocam benim saçlarımda dökülme yağlanma kaşıntı yoktu daha önceleri gayet memnundum saçlarımdan fakat saçlarını daha da kuvvetlendirir diye bir tavsiyede bulundular arkadaşlarım Ve yaklaşık 2 yıl önce minoxil denen bir sprey aldım bir hafya boyunca saçlarıma uyguladım. Bir haftanın sonunda yüzumde gözümde şişmeler oldu doktora gittim şampuan losyon verdi sişmeler gecti fakat 2 yıldır kafamda saç kalmadı dökülüyor yağlanıyor kaşınıyor kullanmadigim şampuan losyon kalmadı dertsiz başıma dert açtım minoxil kullanarak ne yapmalıyım hocam yardımcı olun lütfen
Op.Dr Atilla Kaya
kaşıntı için climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.dökülme içinde xpecia tablet alabilirsiniz

Semra

Mrb sacimda ve elimde aşırı derece de kaşıntı geçmeyen yara gibi izler var doktor sedef yada egzama dedi mantar olma şansı var mi sizce ?
Dr.Atilla Kaya
kimyasallardan sabun,şampuan gibi uzak durun,yediklerinize dikkat edin,acı-baharatlı gıdalar tüketmeyin.elinizdeki sorunun kaynağını tespit etmeye çalışın.neye bağlı artıyor nedneini ancak siz bulabilirsiniz.

Hakan

Hocam sivilce ilacı kullandım (zoratenin )saçlarım dökülmeye başladı , öncesinde hiç saçım dokulmuyordu alın bölgesinde acilmalar başladı ne yapabilirim , hala da dökülme devam ediyor ?
Dr.Atilla Kaya
HPbiotin 10 mg kullanabilirsin

Alev

Sac derimde asırı sekılde kepeklenme pul pul dökülme var ve ketoral kullanıyorum gecmedi ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsin