Geçtimiz günlerde Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun konuğu olduğu tv yayınına bağlanan bir hanım efendi 2 yıldır saçkıran problemi olduğunu belirtti ve bu konuda yardımcı olunmasını istedi. Belkide sizinde ilk defa duyacağınız bir tedavi yöntemi önerdi, bitkisel bir yöntem beklerken Hidrojen Peroksit dediğimiz aslında sizlerinde yakından bildiği oksijenli su önerdi. Açıkçası daha hiç bir bilimsel yönü olmayan bu konuyu birde Op. Dr. Atilla KAYA’dan inceleyelim.

Alopecia Areata Hidrojen Peroksit

Hidrojen Peroksit Nedir?
Bildiğimiz yara bakım solüsyonu olarak kullanılan oksijenli sudur, yeni bir buluşmuş gibi lanse edilmeye çalışılsa da oksijenli su 20. yüzyılın başlarından beri kullanılmaktadır. Son 20 yılda yara bakımı ve pansuman için çıkan yeni ilaçlar sayesinde kullanımı giderek azalmıştır.

Kullanım Alanları Nerelerdir?
Yara temizliği ve bakımında pıhtının uzaklaşması (pıhtıyı köpürterek kolay uzaklaşmasını sağlar) ve bölgedeki mikropların bir kısmının üremesini engelleme özelliği vardır.

Saçkıran Hidrojen Peroksit Tedavisi Önerirmisiniz?
Alopecia Areata için hidrojen peroksit öneren bir kişi vardır ve ne büyük talihsizlik ki o da tıp eğitimi bile almamış biridir. Başka meslek gurubundan aldığı profesör ünvanıyla insanlara sağlık alanında öneride bulunmakta ve bir çok konuda hastaları yanlış yola sevk etmektedir.

Hiç Bir Bilimselliği Yoktur
Saçkıranda hidrojen peroksit kullanımı ile ilgili bir tek bilimsel çalışma veya bir tek tıp doktoru önerisi bulamazsınız. Hiçbir tıp doktorunun önermediği bir tedaviyi kimya mühendisi birinin önermesi sağlık adına büyük talihsizlik olup bir çok konuda bu şekilde tıp fakültesinin kapısından bile girmemiş profesör önerisine rastlayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığının da bu konuda bir engellemesi olmadığı için iktisat profesörü bile kendince doktorluğa soyunmaktadır.

Sarımsak Tedavisi İle Başlayın
Sitemizde saçkıran ile ilgili yeterince konu olup, bu sorunu yaşayan insanlara ilk önerimiz sarımsak tedavisi olacaktır. Yemeklerde kullandığımız sarımsağı ortadan keserek dökülme olan bölgelere sürerek kanlanması sağlanır. 2-3 Ay uygulanması gereken bu yöntem %50 oranında başarılı olacaktır.

Kortizon İğnesi Deneyin
Her iki kişinin birinde başarılı olan saçkıran sarımsak tedavisi sizde herhangi bir başarı sağlamadıysa sıradaki tedavi yöntemi kontizon enjeksiyonu olacaktır. %70-%80 oranında başarılı olup, deneyebilirsiniz.

En Başarılı Saçkıran Tedavisi SADBE yada DPCP
Başlıkta ismi geçen Sadbe ve Dpcp bir ürün olmayıp, ilaçlarda kullanılan bilimsel bir maddedir. SADBE tedavisi için size en yakın eczaneye giderek hazırlatabilirsiniz. %98 oranında başarılı olup, aynı şekilde DPCP maddesi bulunmakta fakat insanlarda kısırlığa neden olması nedeniyle onu hiç önermiyorum.

Hidrojen Peroksit Saçkıran’ı Önler mi? için 5 yorum yapılmış


Emrah Emrah

Hocam merhaba,

Yaklaşık 1.5 senedir sakalkıran ile boğuşuyorum. Doktordan yardımda aldım fakat çözüm olmadı tam anlamıyla. En son 3 ay kadar sadbe kullandım, ardından dilhan saç besleme solusyonu kullandım. İçeriği %2 Garlic Hülassı, %38 Asetik Asit , %2 Alkol şeklinde. Ve sonuç aldım bu 2 ilaçtanda. Fakat sorun şu ki; sakalkıran durmuyor. Sürekli farklı yerden patlak veriyor. 3 ayda bir yeri zor kapatırken başka bi yerden leblebi kadar başlayıp sonra bozukpara büyüklüğünde üremeye devam ediyor. Dökülen sakalı çıkarmak için sadbe yada dilhan saç besleme solüsyonunu kullanmaya devam etmeli miyim? Ve en büyük sorunum sakalkıranın ilerlemesini nasıl durdurabilirim. Saygılarımla..
Op Dr Atilla Kaya
sadbe kullanmalısın

sefa

Hocam kolay gelsin bende sackiran var sarimsak kullanıyorum saçlar beyaz geliyor devam edeyimmi siyaha dönüşür mü ne yapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
biotin 5 mg kullanabilirsin

Mustafa

Hocam bu yazınızdan sonra H202 den vazgeçtim fakat İbrahim bey saç heryerde döküldüyse bunu kullanın demiş, sizin dediğiniz sarımsak ise nokta nokta yerlerde çıkan kısımlara kullanın diyosunuz galiba, peki heryerde dökükse kaş sakal vs. siz ne tavsiye edersiniz.
Dr.Atilla Kaya
hidrojen peroksit tedavi edici değildir.nedeni araştırlmalı,dermatologa görünmelisiniz

Filiz

Kızım 10 yasında 2 yıldır saçkıran tedavisi görüyoruz sadbe kortizon enjeksiyonu oral kortizon alımı ve kremler hiç bir işe yaramadı götürdüğümüz dr difensipron önerdi fakat korkuyorum çünkü kızım kel kalıcak çok az saçı kaldı ne yapmalıyım
Dr.Atilla Kaya
doktorunuzun önerilerine uymalısınız

Okan

Atilla Hocam merhaba.Procapil ile minoxidil etken maddesini yurtdışı forumlarında araştırdığımda 1-2 doktorun yazısına rastladım.Procapil in tamamen vitamin içerikli bir madde olduğu ve minoxidil kadar etkili olmadığı söyleniyor.Hatta diğeri hiçbir işe yaramadığını söylemiş.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Dr.Atilla Kaya
yapılmış bilimsel çalışmalar var,bunlar göz ardı edilemez