Güzel ve bakımlı görünmek insanların genlerinden gelen bir özellik olup, bu istekler bazen kişinin zarar görmesine neden olmaktadır. Konuda brezilya fönü nasıl yapılır, kalıcı brezilya fönü vs yerine daha çok brezilya fönü zararları ele alınacaktır. Çünkü sitemizin amacı saç tedavisi yönünde olması nedeniyle amacımız bireyleri, yanlış uygulamalardan döndürmektir. Uzun zamandır yazmak istediğimiz brezilya fönü zararları konusu yaşadığımız bir olay sonucu kaçınılmaz hale gelmiştir. Aşağıdaki diyalog saç ekim uzmanı ve aynı zamanda Op.Dr. Atilla KAYA’nın hastası ile yaşadığı bir diyalogtur.

Brezilya Fönü Saç Dökülmesi

Brezilya fönü nedir, nasıl yapılır, faydaları nedir, zararı var mı? bu konularda hiç fikrim yoktu. Geçenlerde genç bir bey geldi kıl dönmesi hastalığı tedavisi yapmamız için, bölgesel uyuşturmayla yaptığım için ameliyat sırasında sohbet edebiliyoruz. Saçlarında belirgin seyrelme vardı laf ona geldi ve saçlarının 4 ayda döküldüğünü söyledi hiç inandırıcı olmadığını söyleyince gerçekten 4 ay önce çekilmiş fotoğrafını gösterdi ve hayretler içinde kaldım. 4 Ay önce Brezilya fönü yaptırmış ve bu 4 aylık sürede saçlarının üst kısmında % 80 civarında seyrelme olmuş.

Brezilya Fönü Yaptırmak

Brezilya fönü yaptırmadan önceki hali

 

Brezilya Fönü Saç Dökülmesi

Brezilya fönü yaptırdıktan 4 ay sonrası saçlarda seyrelme

Brezilya Fönü Zararları
Yukarıda yaşanan sorun sizin başınıza gelmeside çok normaldir. Çünkü biz sağlıklı bir saç için dışarıdan uygulanan gereksiz herşeyi yasaklıyoruz. Fön, saç boyası, sert ve sıkı taraflar, saç kurutma makinası bu tür uygulamalar kısa ya da uzun vadede saçlarınıza kalıcı sorun verecektir. Saçlarınızı besleyici ve vitamin desteği olmayan tüm uygulamalardan kaçınmalısınız.

Brezilya Fönü Yapanlar Yaptıranlar
Bir uygulama çıkıyor, bilen bilmeyen, eğitimini alan almayan herkes o işi yapmaya başlıyor. Hele birde kullanılan malzeme kalitesiz ve saç diplerinize vereceği zararı hesap etmeden yaptıracağınız brezilya fönü saç köklerinizin yanmasına neden olmaktadır. En sağlıklı saç yıkandıktan sonra havlu ile hafifçe kurutularak nemli bırakılan saçlardır.

Brezilya Fönü Sonrası Yaşananlar
Takip ettiğimiz kullanıcı yorumları arasında düşündüğümüz gibi brezilya fönü uygulamasından 1-3 ay arasında saçlarınızda belirgin sorunlar yaşandığı görülmektedir. Siz siz olun mecbur kalmadıkça saçınıza boya bile yaptırmayın. Saçlarınız beyazladıysa bitkisel ürünlerden oluşan melamin maddesini engelleyen bir çok güvenli ürün mevcuttur.

Brezilya Fönü Kansere Neden Oluyor
Sitemizin formatı gereği saç sağlığı yönünden baktığımız brezilya fönü yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanseri tetiklediği ortaya çıkmıştır. Sizlere tavsiyemiz sağlık yönünden onay almayan hiç bir uygulama için acele etmemelisiniz. Aksi halde sizlerde kobay haline gelebilirsiniz.

Dermatologların Görüşleri
Aşağıdaki videoda palette saç bakım uzmanı bir doktorumuz olayı bilimsel olarak açıklamaktadır. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlık Bakanlığı Uyarıyor
Aşağıdaki metinler sağlık bakanlığı kanserle mücadele için hazırladığı bilgilendirme sitesi olan kanser.gov.tr sayfasından alınmıştır. Devlet kaynaklarımızın konu hakkında açıklamasını mutlaka önemsemeliyiz.

Brezilya fönü (brazilian blowout solution, escova progressiva, keratin cure, keratin straightening, brazilian keratin treatment) nispeten yeni bir saç düzleştirme işlemidir. Saçlar keratinli bir solüsyon ile beslenerek düzleştiriliyor ve 10-12 hafta kadar parlak, düz ve pürüzsüz görünüyor. Bu şekilde de uzun süre fön ihtiyacını ortadan kaldırdığı iddia ediliyor.

Keratin normal şartlar altında başta saç, tırnak olmak üzere pek çok vücut hücresinde bulunmaktadır. Keratinin tek başına kanserojen etkisi bilinmemektedir, ancak pek çok kanser hücresinde keratin düzeyleri normalden fazladır. Ayrıca, keratin ve bazı moleküler formları bir takım kanserlerde tümör belirteci olarak kullanılmaktadır.

Tüm dünyada brezilya fönü hakkında olası sağlık etkileri ve kanserojen etkileri tartışılmaktadır. Burada, keratin içeren solüsyonlarda yer alan formaldehitin belirli oranların üzerinde olması sağlık açısından risk teşkil edebilmektedir. Formaldehit, kozmetik ürünlerde kullanılması kısıtlanan bir kimyasaldır ve ürünlerde koruyucu amaçla en fazla %0.2 civarında bulunabilir. Formaldehit önemli kanser ajansları tarafınca kanserojen olduğu kabul edilen bir maddedir. Ancak, kanserojen etkisi doz bağımlı olduğu için, direkt olarak keratin solüsyonlarından temas ile geçtiğinde veya maruziyet sonrası oluşan ne kadarlık bir kümülatif doz ile bu etkisini göstereceği bilinmemektedir. Uzun dönemdeki kanserojen etkileri yanı sıra soluma yolu ile vücuta giren formaldehit boğaz ve göz yanmaları ile solunum şikayetlerine yol açabilmektedir.

Piyasalarda son dönemlerde tanıtılan Brezilya Fön solüsyonları formaldehit içermediği iddia edilse de, yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda izin verilen miktarının çok daha üzerinde formaldehit konsantrasyonları içerdikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle, EPA, FDA ve Kanada Sağlık Bakanlıkları bu solüsyonlar ile ilgili denetimler yapmaya ve halka yönelik uyarılarda bulunmaya başlamıştır.

Bakanlığımız İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu düzenli aralıklar ile piyasa da yer alan kozmetik ürünleri denetlemekte ve gerekli yaptırımlarda bulunmaktadır.

Brezilya Fönü Zararları için 34 yorum yapılmış


Binali Çinici

Atilla hocam öncelikle iyi çalışmalar saçlarım da dökülme problemi vardı 2 kere Brezilya fönü ve 3 kere boya yaptırdım son 1 ayda aşırı dökülüyordu ve bende formunuzu araştırdım yorumları tavsiyelerinizi okudum Sawpoo şampuan, Xpecia tablet, Biotin 5000 mg aldım yaklaşık 15 gündür düzenli kullanıyorum bu 3 ürünü xpecia tableti sabah aksam biotinide gece uyumadan önce sawpoo şampuanıda yıkama şeklime göre kullanıyorum ve bu ürünler bitene kadar devam edeceğim sanırım dökülmeyi durdurdu ve baya azalttı şimdiden çok teşekkür ederim başka bir Öner’iniz var mı acaba ? İyi çalışmalar…
Op.Dr.Atilla Kaya
geçmiş olsun.

Aslı

Saçlarınız ince telli ve özellikle çabuk yıpranıyorsa brezilya fönünden uzak durun! Ben yakın zamanda brezilya fönü yaptırdım resmen mahvettim saçlarımı. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile katkısız doğal keratin setlerini uygulayarak kestirmeden kurtuldum ama siz siz olun brezilya fönü yaptırmayın yaptırdıysanız da evde keratin bakımı yapın.. Saç önemli herkesin eline bırakmayın.

Özhan

Bir yıl önce bende bu salaklığı hiçbir test yaptırmadan saçıma uygulattım. Uygulanan bölümdeki saçlarımın yarısı kadarını kaybettim ve dökülme hala devam ediyor. Doktora gittiğimde ise doktorun önerdiği şampuan prozync idi ve kafamda kepekli egzama başlattı bu daha çok dökülmeye yol açtı. Şimdi başka bir doktor capicade ürünlerini önerdi sizce bir daha kepekli egzama gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Not: Yaşım 22 ve bu fönü yaptırmadan herhangi bir dökülme problemim yoktu.
Dr.Atilla Kaya
öncelikle egzamayı tedavi etmelisiniz.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saçınızın kalitesini arttırmak içinde xpecia tablet başlayabilirsiniz

Leyla

Saçıma ilk saç botoxu yaptırdım saçımı çok hızlı uzattı bi de Brezilya fönü deneyeyim dedim 1.5 ay önce saçım acayip dökülüyor hormonlarım normal değerlerde ne önerirsiniz
Dr. Atilla Kaya
Brezilya fönünda saç yüksek ısıya uzun süre maruz kalıyor bu da dökülmeye neden oluyor. Xpecia tablet başlayabilirsiniz.

Seren

Merhabalar ben de Brezilya fönü mağduruyum
. Kerozan tablet de iyi mi? Yoksa daha etkili sonuç için Xperia tablet mi almalıyim?

admin - Atilla KAYA

Xpecia tablet içeriği zengin olduğu için daha iyi olur,
Dr. Atilla Kaya

Didem

Bende brezilya fonu yaptirdim ve 11 aydir sacim dokuluyor xpecia tableti 6 ay kullandim cinko ve b vitamini ilaclari kullandim eczane karisimlari kullandim hicbir sekilde dokulme durmuyor kan degerlerim normal dus esnasinda saclarim suyla birlikte akiyor avuc avuc dokuluyo islem yapilirken ilac sac derime degmis galiba ilk yanma yapmadi fakat islemden 1 ay sonra saclarim dokulmeye basladi bu dokulmeyi nasil durdurabilirim hocam mezoterapi prp bile yapildi ama hicbir duzelme yok bana ne onerirsiniz kel kalmaktan cok korkuyorum

admin - Atilla KAYA

Etkilenen saçlar mutlaka dökülecek ama saç gelişimini uyarmak ve daha hızlı çıkışı sağlamak için mutlaka xpecia tablet ve hairforte sprey başlayın. Günde iki defa almalısın 12 saat arayla kullanın. Saçlarınız istediğiniz forma ulaşınca bırakın.
Dr. Atilla Kaya

Beyza

Merhaba hocam benim saçlarımda beyazlar gun geçtikçe çoğalıyor.32 yaşındayım ve sacimin yani alnımın sag tarafinda bir tutam beyaz sac var.bu da daha 18 yaşımdan beri başladı .gittikce de çoğalıyor.bitkisel olarak ne onerirsiniz beyaz saclar için.dokulmemde fazla.hepsi stresten oldu malesef.

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Biotin tablet 5mg kullanabilirsin, saç beyazlamasını gerektirir.
Dr. Atilla Kaya

Alp

Merhaba bu işlemi 7 ay önce yaptırdım saçımda dökülme olmadı endişe etmeme gerek varmı , etkisi birkaç ay önce geçti.İleride dökülme yaparmı.Birdaha yaptırmayacağım zaten

admin - Atilla KAYA

Dökülmeye neden olacak kadar olumsuz etkisi olmamış demek ki ama saç sağlığını korumak için mümkün olduğunca yoğun ısıl ve kimyasal işlemlerden uzak durmak gerekir.
Dr. Atilla Kaya

zuhal

merhaba ben de mart ve mayıs aylarında keratin saç bakımı yaptırdım ve ikinci yaptırışımdan itibaren saçlarım yoğun bir şekilde saç dökülmesi yaşıyorum. Kel kalır mıyım çok korkuyorum saçlarımı kurtarabilir miyim? Ne yapmam gere lütfen yardım edin.

admin - Atilla KAYA

Merhaba,
Olumsuz etkilenen saç kökleri bittiği zaman dökülme duracaktır.hem dökülmeyi azaltmak hemde dökülenlerin daha kısa sürede çıkmasını istiyorsanız düzenli Xpecia tablet ve Biotin 5mg tablet kullanabilirsiniz.
Dr.Atilla Kaya