Saç dökülme sebepleri arasında başörtüsü var mıdır? Başörtülü bayanlar ya da devamlı şapka takanlar için saç dökülmesi riski var mıdır. Konu hakkında Saç Ekimi Kitabı yazarı Op. Dr. Atilla Kaya’nın Makalesini yayınlıyoruz.

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi kafa derisini kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini hava alamaması şeklinde izah eden bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz.

-Gözenekler tıkanır.

-Kan dolaşımını engeller.

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlkokulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz, insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içeriden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışarıdan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur. Aynı şey şapka, bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir. Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan kadınların saç dökülme problemi örtmeyen kadınlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Yorum yapılmamış